24.04.2019.

Znajdujesz się: Start
sala doświadczania świata PDF Drukuj

Sala  Doświadczania  Świata (SNOEZELEN)

Słowo SNOEZELEN – oznacza dwa pojęcia:  węszyć  i drzemać

W terapii SNOEZELEN należy akceptować dziecko takim, jakim jest i nawet najprostsze możliwości zajmowania się czymś uznać za wartościowe i pozwalające mu inaczej żyć.

 Image

 

Image

 

W czasie terapii wytwarzamy właściwą atmosferę i przestrzegamy podstawowych zasad: nie stawiamy wymagań nie wydajemy poleceń zostawiamy dziecku możliwość wyboru

 

Jest to specyficzna Sala, stworzona z myślą i dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które mają trudności z odbiorem oraz interpretacją bodźców pochodzących z otoczenia. Głównym celem terapii jest doświadczanie świata wszystkimi zmysłami: wzroku, dotyku, słuchu i węchu. W pomieszczeniu tym dziecko poddawane jest wpływowi różnorodnych bodźców dźwiękowych, świetlnych, zapachowych i mechanicznych.

Image

Image

Podczas spotkań w Sali Doświadczania Świata panuje specyficzna atmosfera relaksu i odprężenia, która wytworzona jest za pomocą odpowiedniej muzyki, dźwięków, gry świateł oraz innych bodźców. Ma to na celu uaktywnienie i rozwój receptorów dziecka. To wyjątkowe miejsce pozwala naszym uczniom zacząć postrzegać świat i rozbudzać uśpione jeszcze zmysły.                

ELEMENTAMI   WYPOSAŻENIA  naszej Sali są:

-Łóżko  wodne

-Domek lustrzany (kolumna bulgocząca + strumień światłowodów)

-Wyspa ze światłowodami

-Projektor świetlny + tarcze

-Emiter zapachów

-Lustra odbijające źródło światła

-Kolumna dźwiękowa

-Tablica lustrzana UV + Światłowody

-Materiały o różnej fakturze

-Kula  lustrzana + reflektor z kolorową tarczą

-Płyty CD z muzyką relaksacyjną

Image

Image

Image